Plánky vyrobených bumerangů

Zpět na úvodní stranu

Novinky                  Popis výroby

 

Fuzzy - 52Kb (Fůzyna)

dal jsem jí do vech ramen stejná olůvka - do děr průměru 3.5 mm. Dá se dobře chytat, protoe při návratu málo rotuje. Navíc je malá a lehká. Vhodná pro bezvětří, ale vítr jí nikterak nevadí, prostě se jen míň hodí.

 

Smallarea - 14Kb (Klasik)

vyrobil jsem cirka 5 ks, vechny zřejmě dodnes létají - Vhodný i pro děti (malá návratová rychlost, vhodná pro chytání). Je odolná proti nárazům. Plánek jsem zvětil z A4 na A3. (Zvětení 200%) Tento typ vyloeně doporučuji vyrobit. Překlika 3-4mm. Vhodný pro slabý vánek. Létá do vzdálenosti 15 -20 m.

 

LongCircle - 15Kb (Áčko s plackama)

dělá krásný velký kolečko. Ty otvory na koncích, jsou pro olovo - to jsem zprvu nevěděl - ale i tak létal pouze s prázdnými otvory - olovo v dírách prodlouilo let.(a 40 m)
Udělal jsem jetě jeden a ten jsem nijak nezatěoval olovem i ten létá skvěle. Problémem je ta úzká část křídla - trochu jsem ten druhý v té nejslabí části rozířil (asi 3mm), aby se mi zase nezlomil. Můe foukat i vítr.

 

Finlambada - 100Kb (Lambáda)

ty jsem zlomil u asi 3, protoe jsem je napálil do země, ale jinak létá vcelku schopně a můe ho házet i diletant. Házet za slabého vánku. Max. vzdálenost 20m.

 

 

Mamba - 21Kb (Mamba, Klasik s upkou)

úspěný typ - pěkný okruh, krásný let, ale vzhledem ke své váze a tvaru se dá patně chytat - (nebezpečný, kdy se po něm sáhne). Proto je lepí, nechat si tento boom spadnout k nohám. Popis letu: Udělá krásné plynulé kolečko za vysoké rotace, která mu zůstává a do přistání. Létá dobře za kadého počasí. Silný vítr ho vak můe zanést za místo hodu. Max. vzdálenost 15-20 m.

 

Ajfa1 - 152 Kb

vlastní návrh bumerangu dle obkoukaných tvarů z jiných www. Létá skvěle (30m), vrací se na místo hodu s velkou přesností (podobně jako Dreamon ). Tlouka překliky 5 mm. Zde přikládám plánek podobného boomu jako ajfa z www, který jsem vak nevyrobil a tudí nemohu "zatím" posoudit jak létá..

 

Dreamon a Sunzjana - 19 Kb (Dreamon, Suzana)

klasicky zahnuté bumerangy. Dreamon velice dobře létá - s velkou přesností se vrací na místo vrhu. Létá do vzdálenosti více jak 30 m. Nutno dbát na správné vypilování náběného profilu. Odtokovou hranu nedělat do ostra! Nechat 0,5 a 1 mm vertikální hranu. Překlika 4-5 mm. Sunzjana - nezapomenout dát do děr olovo - jinak je lehká a hodně nabírá výku.

 

Workl - 106 Kb (Lomenej)

docela zdařilý tvar, leč mnoho jsem jich nevyrobil. Létá delí oblouky, vrací se za příznivého větru. Létá do vzdálenosti asi 20 m.

 

 

Tyler Durden - 19 Kb (Zabiják)

patvar zabiják - vyroben pouze 1 ks. Chytat se nedá - létá nepředvídatelně.

 

 

Monster - 22 Kb (Kulatej)

patvar - létá kratí stoupavé oblouky - rychle rotuje, pohyb pomalý. Návrat záleí na přesném hodu a slabě vanoucím větru. Chytat lze pouze za vnitřní otvor. Překlika 3 mm. Létá do vzdálenosti asi 10-15m

 

Mad - 24 Kb (Emko)

patřil mezi mé první vyrobené kusy. Nenabarvený létá dobře - dá se chytat, ale je málo pevný a můe se i zlomit. Po nalakování ztěkne a stává se nebezpečným pro chytání. Létá do vzdálenosti asi 25m.

 

Loop - 26 Kb (96)

patvar - létá krátké vzdálenosti i oblouky - hodně nabírá. Překlika 3 mm. Létá do vzdálenosti asi 10m.

 

 

Fool - 30 Kb (Zakroucenej)

patvar - létal, ale zlomil se. Slepil jsem ho a létá dál. Létá do vzdálenosti asi 15m.

 

 

Peak - 22 Kb (Ln)

patvar - létá podstatně lépe ne 96-ka, vzhledem k tvaru se dá chytat obtíně. Létá do vzdálenosti asi 15m.

 

 

Swan - 24 Kb (Parohy)

patvar - létá dobře. Rychle rotuje, létá středně daleko 15m - mono chytat do dlaní.

 

 

Lighting Bolt X - 10 Kb (Rotor, Paňák)

rotor patvar. Příli těký a malý na to, aby ho bylo mono házet za bezvětří.

 

 

AjFa B 18 kB     AjFa plus plánek - 47 kB       ČB plánek - 27 kB

Vyrobeno z desky HDF 3mm, tvar je odvozen od Duka Nuka, za mírného větru  vak létá lépe a dělá větí okruh. Je to lehký boom, lze ho chytat klidně i  do jedné ruky. Barvení mu nevadí ba naopak materiál je pak pevnějí. Vybrouený tvar profilu platí i pro boom Duke Nuke. Pozn. HDF deska z této desky se dělají např. zadní stěny atních skříní, zadní stěny uplíků, komod a podobně. (Vyrobené bumerangy nedoporučuji házet na asvaltu či betonu pádem na zem se zničí )

 

 

Tybeyan Sun - 35 kB (Piňďa)      Tyberyan Sun spodní strana - 27 kB

Plánek jsem získal od Lubína a Matesa. Bumerang jsem pojmenoval jinak, ale nemaje měkké I je název trochu pomotaný ale nevadí. Je vyroben z HDF desky tlouky 3mm. Létá kratí oblouky za bezvětří. Vítr ho zanáí.

 

 

Duke Nuke 37 kB

Vyroben z HDF desky tlouky 3mm. Létá kratí oblouky - lehký vánek mu nevadí. Doporučuji nabarvit po nabarvení ztěkne a létá lépe. Tvar tohoto bumerangu jsem udělal tak, aby se z desky vyrobilo co nejvíce kusů a byl co nejmení odpad. Vylo to létá a navíc vyuití materiálu je 85%.

 

 

Dalí nové plánky ryze AjFa výroby srpen-září 2002:

Triller 23 kB

Triller je tříramenný bumerang, který vznikl z francouzského plánku zvětením a mírným upravením křivek. Létá kratí rychlé oblouky. Pozor při návratu má jetě dost velkou rychlost i otáčky. Pozn. Na plánku je zakreslen profil pouze na jednom rameni, ve skutečnosti  musí být profil  vybrouen na vech ramenech stejně. Finta plánek nemusíme tisknou celý, stačí si vytisknout jedno rameno a kousek dalích dvou, při obkreslování na překliku pak vystřienou ablonu pootáčet o 1/3 ( 120° )

 

Vrtule 24 kB

Tato třílistá vrtule létá krátké oblouky a je zaručeně méně nebezpečná ne Triller vhodná i pro méně zkueného vrhače. Pomalý let, středně velký okruh, lze chytat mezi dlaně. Dělá okruh, pak přibrzdí rotuje na místě a pomalu za rotace dosedne na zem v místě vrhu. Vznikl z podobného, ale ne tak dobře létajícího vzorku, původně byly konce více kulaté, co zapřičiňovalo příli velké stoupání. Pozn. Na plánku je zakreslen profil pouze na jednom rameni, ve skutečnosti  musí být profil  vybrouen na vech ramenech stejně. Finta plánek nemusíme tisknou celý, stačí si vytisknout jedno rameno a kousek dalích dvou, při obkreslování na překliku pak vystřienou ablonu pootáčet o 1/3 ( 120° )

 

Efko 30kB

Navrhl a vyrobil Luďa z C.B.T. uvádím zde, protoe jinde tento plánek asi nenaleznete. Létá dost dobře více by asi k tomu řekl Luďa. Já mu s ním raději neházím, abych mu ho náhodou nezlomil byla by to koda.

 

Sedma 39 kB

Sedma je předchůdce Efka, prostě zbyla překlika a tak jsem s Luďou  nakreslil do vykousaného zbytku tento patvar. Vybrousil jsem ho , trochu upravil spodní náběnou hranu a světe div se ono to létá a to dost sluně. Pozor je to takovej malej zabiják, který se vrací k vrhači zezadu.

 

BigDreamoon 34 kB

Dreamoon, Dreamoon a jetě jednou Dreamoon sláva tomuto tvaru. Kdo si chce fakt dobře zaházet, tak doporučuji vyrobit některý z variací Dreamoonů. Zde je mutace zvětení Dreamoonu. Vyrobil a navrhl Luďa z C.B.T., já jsem ho nazval BigDreamoon. Osobně jsem vyrobil několik kusů z vodovzdorné překliky 5 mm silné. Létá jak jinak ne suprově. Pro docílení největího výkonu je dobré naladit profil pro vrhání za větru. Pak jemně nalakovat lakem nebo nabarvit.

 

SlimDreamoon 31 kB

SlimDreamoon je mutace 1:1 z Dreamoona, který má zetíhlený profil na 4,5mm, dále pak zetíhlená ramena, hlavně pravé (úchopové). Navren pro mírný vánek, který bývá v létě k večeru. Létá dlouhé oblouky a se 100% přesností se vrací. Skvěle se chytá do dlaní. Vyroben z vodovzdorné překliky 5mm 0,5mm jsem odbrousil flexou. Jemně nalakován nitrolakem vypadá pak dost profesionálně :o))

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vechny uvedené boomy je moné nabarvit nebo nalakovat. Dle pouitého nátěru mohou bumerangy nasáknout a ztěknou. Někdy to vadí a musí se poopravit profily + znovu nalakovat.

Pozn.: Patvary - spíe takové létající parádičky pro zábavu v bezvětří. Větinu patvarů jsem vyrobil z bukové třívrstvé překliky tlouky 4 mm - doporučuji vícevrstvou 5mm silnou, nebudou se potom tolik lámat a určitě budou dělat větí okruh

 Foto některých výe popsaných bumerangů: Foto boomy, Tříramenné, Tříramenné spodek, Dreamony

 

 

 

 

Výroba Bumerangu

Jak si vyrobit takový bumerang? Co potřebujeme: Trochu zručnosti v modelaření, místo, kde je moné udělat nepořádek :o))), materiál z kterého bumerang hodláme vyrobit, nářadí, barvu, plánek.

 

Nářadí a pomůcky pro  obyčejného modeláře : Nůky, tuka, smirkový papír, pilník, raple, lupénková pilka,!!!PLÁNEK!!!

Nářadí a pomůcky pro profi modeláře: (buď nůky, nebo  tuku-která píe ,nebo  nějaký lepidlo, mirglpapír), přímočarou pilku (ukačku), úhlovou brusku (rozbruku) s brusným papírem,ruční brusku (miklačku), ochrané brýle( nebo přilbu na motorku se títem např. starou Integrálku) !!!PLÁNEK!!!

 

Materiál:

 Překlika 3 a 6 mm:    smrková típe se, borovicová ohýbá se(nedoporučuji),březová k doptání dovoz Rusko ,lipová není patná,ale je lehká, topolová poměrně dost drahá, buková ta je dobrá, vodovzdorná ta je nejlepí.  (Obvykle pouíváme bukovou, březovou, lipovou a vodovzdornou)

nebo

HDF desku 3a 5 mm, případně sololit 3 a 5 mm, sololak         (zahnutá větev z lesa :o))))

pro profíky: texgumoid, gumoid, plast, bakelit, umakart, sklotextit,  karbon,    ?hliník, ??!!!!ocelový plech   :o)))))

 

Barvy, laky:

Nitrolak jakýkoliv, barevné spreje jakékoliv akrilát, email, apod.

 

Popis ruční výroby:

Vytiskneme si plánek, vystřihneme a obkreslíme plánek na připravený materiál. Materiál desku, umístíme na pracovní desku tak, abychom tvar mohli vyříznout. Jednoduché a praktické je, upnou do svěráku prkénko asi 60 cm dlouhé.Na tomto provizorním pracovním stole se dobře opracuje celý bumerang. Tvar vyřízneme lupénkovou pilkou. K upnutí materiálu pouijeme upínek, zručný modelář si nemusí materiál upínat.Vyříznutý tvar opracujeme nahrubo raplí nebo hrubím pilníkem (záleí na pouitém materiálu). Vyhlazení povrchu  docílíme osmirkováním. Bumerang odzkouíme, pakli-e nelétá dobře dopilováváme pilníkem nebo smirkem profily přímo na místě. Po zalétání můeme bumerang lehce nalakovat 2-3 vrstvami laku, nebo nabarvíme dle vlastní představivosti.

Popis profi výroby

Nasadit Integrálku, na desku přilepit plánek, přímočarkou vyříznout tvar, rozbrukou vybrousit profily, povrch přejet miklačkou nebo mirglem, odzkouet, nalakovat uklidit BORDEL.

 

Fotografie výroby bumerangů

 

 

 

 

Případné dotazy ochotně zodpovím na adrese:  ajfa@seznam.cz 

 

Home Ajfa

 

Tato stránka plánků aktualizována: 20.10.2005